AVAILABLE ART 4

8.12.2007 - 06.01.2008
Freiraum/quartier21, Museumsquartier Wien


Ostatnia wystawa Available Art4 miała miejsce w Wiedniu od 8 grudnia 2007 do 6 stycznia 2008 roku. Wzięło w niej udział ponad 90 artystów z 16 krajów, prezentując głównie prace z zakresu dizajnu, mody oraz mediów cyfrowych.
Każdy z artystów poruszał się jednak w innym obszarze sztuki. Mogliśmy zobaczyć wystawione obok siebie artystyczno-dizajnerskie deski do krojenia chleba z precyzyjnie namalowanymi kawałkami mięsa (Agata Leszczyńska) i zwiewną kolekcję ubrań z ręcznie nadrukowanymi graficznymi motywami z wawelskich arrasów (Anna Czyż). Na ścianach prezentowały się grafiki i obrazy krakowskich młodych artystów (Malwina Niespodziewana, Agnieszka Łakoma, Julita Malinowska, Paweł Żugaj, Slavi Hrystov).
Mocna okazała się też grupa wiedeńskich artystów, którzy pokazali m.in. „Tele-Dialog” - klatki z filmu animowanego robione z włóczki na drutach (Veronika Schubert), „SWW” - budziki, które dzwonią, tylko gdy za oknem pojawi się słońce (Clemens Mock). Jak zawsze przyciągał publiczność stół z komiksami fińskich artystów, można tu było przesiedzieć kilka godzin czytając i oglądając mniej lub bardziej skomplikowane życiowe historie.

Mimo tak odległych stylów i dziedzin, fotografia, moda, obiekty dizajnerskie czy autorskie książki wspierały wzajemnie swoją obecność na wystawie, pokazując jak różnorodna jest dzisiejsza sztuka i jak wielu z jej twórców może nas jeszcze zaskoczyć swoimi pomysłami. Oprócz przyjemności oglądania (i kupowania) sztuki, można było spędzić czas w galerii biorąc udział w warsztatach filmu animowanego (Rafael Goncalves z Portugalii) lub w projekcie niemieckiego artysty Thomasa Maya - Źdźbło Trawy, można też było przyjść na pokaz filmów video wiedeńskich studentów lub koncert świetnego malarza z Krakowa, Pawła Żugaja.

Wystawa została zrealizowana we współpracy ze stowarzyszeniem Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaf oraz instytucją partnerską z Estonii - Center for Contemporary Arts.

Autor projektu plakatu (zdjęcie 4 poniżej): Wojciech Kołek

Wiener Krakauer Kultur Gesellschaft


Center for Contemporary Arts, Estonia
kunstschnee_06_duze.jpg

kunstschnee_01_male.jpg

kunstschnee_04_male.jpg

kunstschnee2007_poster_actuell_small.jpg